Česko - Moravská hranice

2. ledna 2009 v 20:19 | Tomáš |  Správa zemská
Pohlédneme-li na mapu České republiky, nenajdeme v ní ani náznak nějaké země moravské, natož pak země české nebo slezské. Zato máme 13 krajů a Prahu. Problém je v tom, že tyto kraje nerespektují starou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou. Vznikly na příkaz komunistické moci po roce 1948, čímž přerušily několikasetletou tradici zemského zřízení. Tehdy vytvořené kraje Brněnský, Jihlavský, Gottwaldovský a Ostravský byly velmi podobné těm současným. A právě díky tomuto novému uspořádání se některé části Moravy ocitly v Čechách a naopak.
česko-moravská hranice
K další změně došlo v roce 1960. Stávající čtyři územní celky byly nahrazeny Jihomoravským a Severomoravským krajem, přičemž opět ignorovaly původní hranice Moravy. Zajímavým detailem je fakt, že hranice mezi Moravou a Slovenskem se nezměnila. Rozdělení na dva velké kraje přetrvalo až do roku 1992, kdy krajská správa zanikla. Bohužel ani vznik České republiky nepřinesl návrat k historické tradici. Výsledkem bylo pouze "oprášení" krajské koncepce z dob komunismu. K Jihočeskému kraji tak bylo přičleněno Dačicko a Slavonicko, kudy paradoxně protéká Moravská Dyje. Daleko horší je situace na Vysočině. Téměř polovina tohoto kraje leží v Čechách. Moravský je také jihovýchod Pardubického kraje, s městy Svitavy a Moravská Třebová. Už jen přívlastek moravská jasně říká, že zde není něco v pořádku. Kraje jsou naprosto umělé, vytvořené od stolu pražského úředníka. Absurdnost krajů nespočívá jen ve skutečnosti, že v sobě často sdružují regiony, jež k sobě nepojí žádné historické ani kulturní vazby, ale rovněž v jejich různé velikosti a počtu obyvatel. To se negativně projevuje při volbách, kdy jsou větší kraje zvýhodněny oproti menším. Taktéž kvůli čerpání dotací z EU se naše malé kraje musí sdružovat do větších celků NUTS 2. Původní návrh sice počítal se vznikem 9 srovnatelných krajů, nakonec jich máme 14... zvítězily zájmy představitelů dotčených měst. Nejkřiklavější je existence Karlovarského kraje, který tvoří pouhé 3 okresy a má sotva 300 tisíc obyvatel. Nezbývá než doufat v nápravu někdy v budoucnu.

Podrobná mapa je v galerii, složka mapy

mapa zdroj: www.dalsimoravak.worldpress.com
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 aktualnizpravodajstvi | 6. února 2013 v 20:26 | Reagovat

super. konec hadkam v hospode, kde konci morava a zacinaj cechy :D

2 Jiří Pelka | E-mail | 26. října 2018 v 2:08 | Reagovat

Můj otec byl do r. 1949 v Selské jízdě Moravského Slovácka a jsem naprosto pozitivně ovlivněn regionálním cítěním, navíc jsem byl tři roky v Bavorsku, kde při každém překročení hranice jsem viděl ceduli FREISTAAT BAYERN, takže jsem naprosto zděšen nerespektováním moravské identity, sahající ještě dále než ta bavorská. Za naši moravskou identitu je nutno bojovat.

3 Jiří Pelka | 26. října 2018 v 2:10 | Reagovat

Ještě jednou díky za tyto vysvětlující stránky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama