Osvobození Břeclavi

29. března 2009 v 17:44 | Tomáš |  2. světová válka
V průběhu let 1939 - 1943 se válečná fronta nacházela daleko a Břeclav nebyla bezprostředně ohrožena. Vše se změnilo v roce 1944, kdy se město dostalo do dosahu spojeneckých bombardérů startujících z jižní Itálie. Několik měsíců letadla přes jižní Moravu jen přelétala a pokračovala dále, ale 20. listopadu 1944 se jejich cílem stala Břeclav. Během několika minut padlo na město přes 200 bomb. Zasažen byl pás od židovského hřbitova přes náměstí až po Dubič. Při náletu zahynulo 41 osob a 56 bylo zraněno, zničena byla velká část náměstí i s kostelem sv. Václava.
V březnu 1945 se už východní fronta nezadržitelně blížila k Břeclavi. Německá vojenská správa proto začala budovat na strategických místech zátarasy. Od 2. dubna se silnice od Bratislavy zaplnila nekonečnou kolonou německých civilistů a vojáků prchajících ze Slovenska před Rudou armádou. Rovněž naprostá většina břeclavských Němců odjížděla evakuačními vlaky na západ. Zůstalo jen 157 německých civilistů. 7. dubna dorazil na nádraží od Brna transport munice, byl však okamžitě zlikvidovám sovětskými letouny. Poté byl břeclavský železniční uzel systematicky ničen německými destrukčními oddíly. Vše, co se nedalo odvést bylo zničeno. Byla přerušena dodávka elektrické energie a vody, zásobování civilního obyvatelstva se zcela zhroutilo. Ve městě bylo vyhlášeno stanné právo a jednotky Volkssturmu měly rozkaz střílet na každého, kdo se jim zdál podezřelý. Ještě větší nebezpečí hrozilo od sovětských stíhačů, kteří stříleli na sebemenší pohyb na zemi. Dnem i nocí byla slyšet palba z kulometů a těžkých děl. 14. dubna se již první sovětské jednotky přiblížili k Břeclavi. Němci vypálili budovu radnice i se všemi dokumenty. Druhý den byly vyhozeny do povětří mosty přes Dyji. Rudé armádě se mezitím podařilo obsadit celý levý břeh Dyje a řeka se tak stala jakousi hranicí, neboť pravý břeh byl stále v držení Volkssturmu a německých jednotek. Závěrečný boj se odehrál 17. dubna. Sověti přešli Dyji přes poškozenou cukrovarskou vlečku a překonali odpor Němců v přilehlém cukrovaru. Poté rychle obsadili i zbytek města.
Během bojů o Břeclav přišlo o život 33 břeclavských civilistů a 80 sovětských vojáků. Na německé straně činily ztráty 70 padlých vojáků a nejméně 50 válečných zajatců. Škody způsobené válkou byly na podzim 1945 vyčísleny na tehdy nepředstavitelných 697 milionů Kčs.
náměstí po náletu
zničené domy na náměstí
most přes dyji
most přes Dyji
zničený kostel sv.Václava
zničený kostel sv. Václava
vypálená radnice
vypálená budova radnice na náměstí
zničené domy na náměstí
Zdroj:
ZEMEK, Metoděj, a kol.: Břeclav dějiny města, Brno 1968
KLANICOVÁ, Evženie a Emil KORDIOVSKÝ: Město Břeclav, Brno 2001
internet
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Luděk Doležal | E-mail | 9. ledna 2017 v 12:15 | Reagovat

Zdravím.!
Dočetl jsem se o Pz. V ,jež stál na silnici mezi Lanžhotem a Břeclaví,při odbočce na Kostice(patrně již po boji).Jedná se o Pz.V verze G.(jestli verze starší či novější nevím).Nemáte prosím o tomto tanku nějaké informace.?Dost by mi pomohli,chci stavět právě tohoto panthera,když už bojoval nedaleko místa,kde bydlím...Děkuji za případnou pomoc.!

2 promoravia | 10. ledna 2017 v 19:56 | Reagovat

[1]: Dobrý den, zkuste tyhle stránky: http://www.dolin.estranky.cz/fotoalbum/FOTO-1939-1945/Hrusky-1945/ Fotografie zničeného Panthera ve Svodnici u Lanžhota by mohlo to, co hledáte.

3 Luděk Doležal | E-mail | 12. ledna 2017 v 1:30 | Reagovat

[2]: Díky..!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama