Václav Robert Kounic (1848 - 1913)

21. června 2009 v 17:16 | Tomáš |  Osobnosti
Václav Kounic
Hrabě Václav Robert Kounic pocházel z české větve moravského rodu Kouniců a patřil k významným představitelům českého národního života druhé poloviny 19. století. Narodil se roku 1848 v Drážďanech. Po roce 1861 spolu s matkou pobýval v pražském sídle hraběte Rudolfa Thurn-Taxise, kde se seznámil s předními českými vlastenci, jakými byli např. F. Palacký, F. L. Riegr a J. E. Purkyně. Jako student právnické fakulty se aktivně účastnil studentského života. Roku 1870 byl prohlášen plnoletým a zapojil se do politického dění. Roku 1877 se oženil s herečkou Josefinou Čermákovou, jejímž prostřednictvím se stal příbuzným Antonína Dvořáka. Od roku 1883 působil jako poslanec českého zemského sněmu za konzervativní velkostatek. Na tento mandát rezignoval a v letech 1885 až 1891 zastupoval Národní stranu svobodomyslnou (mladočeši) v říšské radě. V době své politické činnosti se zabýval řadou naléhavých problémů veřejného života - volebním právem, ženskou emancipací, osmihodinovou pracovní dobou, dělnickými požadavky... V roce l892 se na IV. konferenci meziparlamentní unie v Bernu vyslovil ve prospěch vytvoření evropské unie. Pokrokové názory, jež zastával, mu vynesly přezdívku "Rudý hrabě".
Po smrti staršího bratra Albrechta roku 1897 se vzdal politické činnosti, přesídlil na Moravu a ujal se správy rodinného panství ve Slavkově. V této době byl již vdovcem, manželka mu zemřela roku 1895. Odmítal nabídky ke vstupu do politiky a věnoval se hospodářství, v němž zavedl mj. i české úřadování. V Brně tehdy hrabě Václav Kounic finančně podporoval českou techniku a vznik dalších českých vysokých škol. Zabýval se také myšlenkou vybudování českých studentských kolejí, kterou projednával i se svým přítelem Josefem Hlávkou.
K realizaci tohoto záměru došlo roku 1908, kdy se Václav Kounic po dlouholeté známosti oženil s Josefinou Horovou. Ve svatební den věnoval Kounic svůj brněnský palác "k účelům hmotného zabezpečení nemajetného studentstva na vysokých školách českých v Brně". Po oficiálním předání daru byl ustaven spolek "Kaunicovy studentské koleje českých vysokých škol v Brně", jehož úkolem bylo poskytovat stipendia studentům a časem zbudovat pro vysokoškolskou mládež v Brně Akademický dům. Brněnské studentské koleje se začaly stavět až roku 1922, sám Kounic se však zahájení výstavby nedožil. Zemřel v Uherském Brodě v únoru 1913 na zápal plic. Rakev s jeho ostatky byla dopravena do Prahy a uložena do rodinného hrobu na Malvazinkách. Na jeho poslední cestě doprovázelo 2500 dělníků s karafiáty v klopách kabátů a 1500 studentů. V Brně je po něm pojmenován palác, studentské koleje a ulice.

Zdroj:
www.brno.cz
www.wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama