Hradiště sv. Hypolita

14. června 2009 v 13:10 | Tomáš |  Velká Morava

Ve starších písemných pramenech je místo nazýváno jako Hradiště sv. Hypolita (Pöltenberg), patrně podle blízkého St. Pöltenu v Rakousku. Starobylá osada Hradiště leží na vrcholu nápadné a strategicky významné skalní ostrožny na okraji města Znojma. Ostrožna, dosahující výšky 332 m n. m., se vypíná přímo naproti znojemskému hradu. Vhodnou polohu k osídlení a vybudování dobře chráněného a opevněného sídliště rozpoznali lidé již v pravěku. Největšího významu však Hradiště nabylo v době staroslovanské.
Nálezy z posledních výzkumů jednoznačně dokládají zdejší slovanské osídlení od 8. století. Ve velkomoravském období pak byl přístup k ostrožně silně opevněn. Opevněná plocha měla rozlohu přibližně 20 ha. Hradiště patřilo k nejrozsáhlejším svého druhu a přesdtavovalo významné středisko celého kraje. Bylo součástí obraného pásu v dotykové oblasti s Východofranskou říší. Ostroh byl ze západní - přístupové strany opevněn mohutným dřevohlinitým valem tvořeným dvěma řadami srubových komor, z nichž vnitřní měla obytnou funkci. Před ním byl v podložní skále vysekán až 8 metrů široký a 3 metry hluboký příkop. Hradiště se skládalo ze dvou celků - hradu a předhradí. V opevnění akropole byla zjištěna přítomnost čelní kamenné zdi.
Na všech zkoumaných místech zachytil výzkum také zbytky zuhelnatělých trámů, vrstvy propálených zemin a popela. Tyto stopy prozrazují způsob zániku velkomoravského opevnění. Stalo se tak v důsledku obrovského požáru někdy v polovině 10. století. Datování náhlé katastrofy potvrdil objev ženy, která zahynula pod zříceným valem. K polovině 10. století se také vztahuje nepodložená historická zpráva o hradu Znojem, zprostředkovaně dochovaná u Tomáše Pešiny z Čechorodu, podle ní ke Znojmu-Hradišti v letech 945 - 947 přitáhli Maďaři. Jejich prvnímu náporu se měl hrad ještě ubránit, ale následující tažení již nevydržel a padl. Hradiště bylo dobyto někdy mezi léty 949 - 957 a společně s celým krajem zpustošeno I když byla jasně prokázána existence velkomoravského hradiště, nepodařilo se zachytit více sídlištních objektů uvnitř hradu a předhradí ani velkomoravské pohřebiště. Teprve v roce 1986, kdy se archeologického výzkumu Hradiště sv. Hypolita ujímá katedra historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, se konečně podařilo objevit dva kostely i s pohřebišti a další doklady velkomoravského osídlení.

Zdroj:
www.znojemskarotunda.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama