Zámek Lednice

21. června 2009 v 18:48 | Tomáš |  Lednicko - Valtický areál
zámek lednice
První historické zprávy o Lednici pochází z roku 1222. Tehdy zde patrně stála gotická tvrz s dvorcem, kterou v roce 1249 český král Václav I. propůjčil rakouskému šlechtici Sigfridu Sirotkovi. Koncem 13. století se držiteli celé Lednice a nedalekého Mikulova stali Lichtenštejnové, původem ze Štýrska, kteří postupně získali pozemkový majetek na obou stranách moravsko-rakouské hranice.
barokní podoba
Již v 16. století Hartmann II. z Lichtenštejna, nechal zbořit zdejší středověkou vodní tvrz a nahradil ji renesančním zámkem. Na sklonku 17. století byla i tato stavba přeměněna na barokní sídlo s rozlehlou architektonicky řešenou zahradou a monumentální jízdárnou, podle návrhu Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Tyto úpravy souvisí se zásadní změnou postavení rodu za bratrů Karla, Maxmiliána a Gundakara z Lichtenštejna. Karel a Maxmilián výhodnými sňatky získali velké bohatství starého moravského rodu Černohorských z Boskovic. Bratři byli zpočátku, tak jako jejich předkové, protestanty, ale záhy přestoupili na katolickou víru a připravili si tak vhodnou půdu pro další politickou činnost. To se týkalo zejména Karla, který působil na dvoře císaře Rudolfa II., v roce 1604 se stal zemským hejtmanem na Moravě a v roce 1608 byl pozdějším králem Matyášem II. povýšen do knížecího stavu a uděleno mu opavské knížectví.
ve stylu anglické gotiky
Za stavovského povstání stál na straně Habsburků, účastnil se i bitvy na Bílé hoře. Po porážce stavovského povstání v r. 1620 systematickým skupováním konfiskovaných majetků některých účastníků odboje se Lichtenštejnové stávají nejbohatším rodem na Moravě a ve svém postavení vystřídali Žerotíny. Obrovský půdní fond jim přinášel velké zisky a umožnil jim tak velkolepou stavební činnost.
Karlův syn, Karel Eusebius z Lichtensteina, se zasadil o zvelebení celého lednického panství. Na svůj dvůr zval významné řemeslné mistry, kašnáře, architekty i umělce té doby, za které vyplácel nemalé peníze.
půdoris
Ve druhé polovině 18. stol. byl zámek opět upravován. Roku 1815 byly odstraněny jeho přední trakty, které byly součástí barokního zámku. Od konce 18. století do poloviny století 19. vznikaly v okolí zámku nádherné romantické stavby umístěné především v zámeckém parku. Byl také vytvořen zámecký rybník s 15 ostrůvky, zabírající plochu 24 hektarů. Kníže Alois II. z Lichteinsteina tehdy usoudil, že Vídeň je pro pořádání letních slavností nevhodná a nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo. Proto v letech 1846-1858 přestavěl architekt Jiří Wingelmüller interiéry i exteriéry zámku do dnešní podoby, ve stylu anglické novogotiky. Pro pořádání velkolepých setkání evropské šlechty sloužily reprezentační sály v přízemí, které byly vybaveny vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem, které nemají v Evropě obdoby. Po roce 1945 bylo celé panství znárodněno. Bohužel pro nás však Liechtenštejnové stihli na konci války odvést velkou část vybavení zámku za hranice. Dnes proto můžeme obdivovat jen torzo původních interiérů.
interiér zámku
schodiště z jednoho kusu dřeva
Zdroj:
www.zamek-lednice.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama