Janův hrad

13. července 2009 v 22:05 | Tomáš |  Lednicko - Valtický areál

Napodobeninu zříceniny starého hradu si nechal roku 1801, podle projektu Josepha Hardtmutha, postavit kníže Alois I. Josef z Lichtenštejna. Ten však v roce 1805 umírá a stavbu dokončuje o tři roky později jeho mladší bratr Jan I. Josef z Lichtenštejna. Po něm také dostal hrad jméno. V období romantismu chtěl mít každý šlechtic svou zříceninu. Lichtensteinové to štěstí neměli, ale nebyl pro ně žádný problém si takový hrad postavit. Mezi podobnými stavbami je právě Janův hrad jedinečný svou velikostí, protože Lichtensteinové museli mít jako obvykle něco extra.
Janův hrad
Architekt Josef Hardmuth dal zpevnit podloží dubovými trámy, neboť Janův hrad se nachází v oblasti lužních lesů. Aby byla iluze středověku dokonalá, vydal se Hardmuth poznávat skutečné ruiny hradů. Pochopil, že základem úspěchu je materiál, tak byly ke stavbě zdiva přivezeny kameny z nedalekého Velkomoravského hradiště Pohansko. Dbal na každý detail, třeba dřevěná schodiště udělal pravotočivá, jak bylo zvykem ve starých hradech. Stavba je v podstatě tvořena čtyřmi nárožními věžemi, z nichž každá má jiný půdorys. Věže jsou ze tří stran spojeny pouze obvodovými zdmi, jež na zevní straně nesou ochozy prvého patra. Čtvrtou stranu nádvoří uzavírá vlastní budova zámečku. V 1. patře se nachází velký Rytířský sál, v němž se konaly hostiny a lovecké slavnosti. Ve věžích pak jsou salonky.
interiér

Lovecké hostiny byly vskutku velkolepé. Lapená zvěř se rožnila přímo na nádvoří v osmi ohništích. Nejschopnější lovec dne byl provolán "králem lovu" a pil celý večer ze speciálního poháru, který je dnes umístěn na krbu. Dámy se hostiny neúčastnili, trávily čas ve vytápěných dámských salóncích. Vlastní vytápěnou stáj měl i vzácný arabský kůň knížete. Jediné, co na hradu zůstalo z původního vybavení, je stojan na zbraně, na němž je vyřezána sova jako symbol moudrosti.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama