Lednický minaret

13. července 2009 v 21:47 | Tomáš |  Lednicko - Valtický areál
Rozhledna ve tvaru turecké věže, neboli minaret, se nachází v lednickém zámeckém parku na břehu Zámeckého rybníka. Tato stavba byla vybudována mezi lety 1797 - 1804 na přání knížete Aloise I. z Lichtenštejna. Podle pověsti chtěl kníže původně postavit nový kostel. Nepodařilo se mu však dohodnout s obcí na místě stavby. Výsledkem měla být škodolibá knížecí pomsta - symbol islámu. Samotnou výstavbou, s velkorysým rozpočtem 1 milion zlatých, byl pověřen známý architekt Josef Hardtmuth, proslulý vynálezem tužky.
lednický minaret

Kvůli nestabilnímu podloží musela být nejdříve vykopána základová jáma hluboká 3,15 m o rozloze asi 180 m2. Poté bylo do země zatlučeno více než 500 olšových pilotů dlouhých 5,5 m a zakončených okovaným hrotem. Na ně pak byl napříč položen rošt z 96 dubových trámů. To celé za neustálého odčerpávání vody z jámy. Teprve na tuto vrstvu mohl být položen kamenný základ a mohla začít stavba nadzemní části.
Ze čtvercové základny vyrůstá arkádou do všech stran otevřená stavba "mešity", zastřešená kopulemi a věžičkami s půlměsíci. V prvním patře se nachází 8 sálů vyzdobených maurskými freskami a mozaikovými podlahami. Místnosti sloužily v minulosti jako muzeum lichtenštejnských exotických sbírek. Zdobená je také venkovní fasáda, na které jsou citáty z koránu psané v arabštině. Nad "mešitou" se zvedá vlastní 60 m vysoká věž se třemi venkovními galeriemi. Do úrovně 2. ochozu je věž osmiboká, potom válcová. Celý objekt prostupuje vřetenové schodiště se 302 stupni. Na vrcholku, nad poslední galerií, je minaret zakončen špičatou střechou ve tvaru turecké přilby s pozlaceným půlměsícem.
Stejně jako dnes, i dříve sloužil minaret jako rozhledna s vynikajícím výhledem do okolní krajiny. Také kníže byl nadšen a stavitele Josefa Hardtmutha odměnil tisícem zlatých navíc. V současnosti je lednický minaret nejstarší dochovanou rozhlednu v ČR a nejvyšší stavbu tohoto typu v neislámských zemích.

Zdroj:
JUŘÍK, Pavel: Moravská dominia Lichtenštejnů a Ditrichštejnů, Praha 2009
KORDIOVSKÝ, Emil, a kol.: Městečko Lednice, Brno 2004
minaret
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama