Bitva u Znojma 1809

7. srpna 2009 v 20:18 | Tomáš |  Napoleonské války

Rok 1809 přinesl další střetnutí francouzského císaře a protinapoleonské koalice. Od bitvy u Slavkova uběhly již 4 roky a Rakousko mezi tím usilovně modernizovalo svou armádu. Císař František chtěl využít války Francie se Španělskem a za finanční podpory Velké Británie vpadnul do Bavorska. Tažení vedené arcivévodou Karlem se z počátku vyvýjelo slibně. Podařilo se mu zatlačit Francouze do defenzívy, avšak vlivem přílišné opatrnosti se karta obrátila. Napoleon toho využil a dokázal Rakušany v Bavorsku vyšachovat.
Arcivévoda Karel zahájil ústup podél toku Dunaje směrem k Vídni, jenže Napoleon byl rychlejší. Hlavní město mocnářství tak už podruhé za krátkou dobu padlo do francouzských rukou. Právě před Vídní se odehrály dvě klíčové bitvy tažení. Napoleonovo proslulé slavkovské slunce ale tentokrát nevyšlo. V bitvě u Aspern dokázala rakouská armáda zatlačit Napoleonovy jednotky na ústup. Jednalo se o první výraznější francouzskou porážku za několik let. Rakušané však nedokázali svého vítězství využít a v následujícím střetnutí u Wagramu opět prohráli. Byl zde ovšem podstatný rozdíl. Zatímco u Slavkova byla rakouská armáda společně s tou ruskou rozprášena, po Wagramu sice Rakušané uznali porážku, ale byli schopní dál pokračovat ve válce. Ústup, který se odehrál mezi 6. - 10. červencem, směřoval od Vídně dvěma proudy. Menší část ustupovala na Mikulov, hlavní síly v čele s arcivévodou Karlem směřovala ke Znojmu, kam dorazily 10. července 1809, s Francouzi v patách.
Bitva se odehrávala za pochodu. Francouzi doráželi na zadní voje ustupující rakouské armády. Arcivévoda Karel si však nepřál, aby byla rozhodující bitva svedena v blízkosti Znojma. Měl v plánu ustoupit hlouběji do moravského vnitrozemí, kde by měl lepší předpoklady k vítězství. Jenže Francouzi ho dostihli, a tak byl nucen svést bitvu. Boje probíhaly dva dny. První střetnutí přišlo 10. července. Předvoj francouzské armády pod velením generála Marmonta zaútočil na Rakušany v oblasti okolo Dobšic u Znojma a Suchohrdel. Bitva pokračovala následující den, kdy se ke Znojmu přiblížily další francouzské jednotky, které zesílily útoky z předchozího dne. Arcivévoda Karel věděl, že Francouzi očekávají posily a jeho postavení se stane neudržitelným. Arcivévodovou hlavní prioritou byla záchrana co největšího počtu jednotek. Wagramská bitva o pár dní předtím jej stála mnoho sil. Nepřál si další velké krveprolití, a proto na sklonku druhého dne požádal císaře Napoleona o příměří.
Sámotný Napoleon začal bitvu řídit až 11. července. Zprávy, které měl o pohybu protivníka, totiž byly velmi nepřesné a podceňovaly síly Rakušanů. Až když mu generál Marmont vzkázal, že objevil jádro rakouské armády, vyrazil spěšně z Vídně ke Znojmu. Střetnutí netrvalo dlouho, tzv. Znojemské příměří bylo uzavřeno už 12. července nad ránem na statku Červený dvůr poblíž Suchohrdel. Podmínky byly pro Rakousko velmi kruté. Celá jižní Morava, tehdejší Znojemský a Brněnský kraj byly obsazeny francouzskou armádou, také se muselo předběžně vzdát rozsáhlých částí svého území. To pak bylo potvrzeno v říjnu 1809 definitivní mírovou smlouvou, známou jako Schönbrunnský mír. V bitvě u Znojma padlo na francouzské straně asi 3 tisíce vojáků, na rakouské si boje vyžádaly smrt 5 a půl tisíce mužů.

Zdroj:
www.radio.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daniel | 10. března 2012 v 23:50 | Reagovat

Znojmo !!!!!!!!!!!!!

2 Ďurech | E-mail | 26. března 2013 v 9:53 | Reagovat

Vymyslená bitka.
Vroku 1809 Napoleon bojoval proti Rusku
pri Varšave.Napoleon vždy bojoval na strane Uhorska proti Rusku.
Kto bol Napoleon?
Velitel Uhorských vojsk-v r.1799 vyhnal francúzske vojska z Talianska za čo mu bolo pridelené Neaplske kráľovstvo a stáva sa kráľom Neapolu.
30.11.1799 Francúzsko kapiluje pre Uhorským vojskom. Napoleon sa stáva miestodržiteľom Francúzska.
1802 v chráme Ntrdame v Paríži je korunovaný zakráľa Frncúzska a dostáva titul Ľudovít 17.
1804 sa necháva korunovať za cisára.
Napoleon je z rodu Mednaských, jeho rodný dom je zámok nedaleko hlohovca.

3 Kroxfire | 29. května 2016 v 16:54 | Reagovat

...mohlo by to byt stručnější?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama