Zaniklé stavby Lednicko-Valtického areálu

14. srpna 2009 v 11:16 | Tomáš |  Lednicko - Valtický areál
První salet budoucího Lednicko-Valtického areálu byl podle dochovaných materiálů Chrám Slunce, doložený v roce 1692. Pod vedením architekta Josefa Hardmutha byl chrám v letech 1794-95 přestavěn a nakonec roku 1838 zcela zrušen. Nacházel se totiž přibližně v místech zadní zdi nově plánovaného skleníku, a tak musel ustoupit. Jednalo se o oktogon s kopulí nesenou osmi sloupy zdobený plastikami a reliéfy, které byly před demolicí přesunuty na nová místa. Například do Apollonova chrámu byl umístěn centrální reliéf Apollonova průvodu.
Dalším saletem, o kterém se nám dochovaly informace byl Chrám múz. Nacházel se v lednickém parku a byl vystavěn 1807-1808 Josefem Hardmuthem. Zrušen byl roku 1842 stejně jako zámecké divadlo. Sochy z chrámu múz se dnes nachází v nikách ochozu Chrámu Tří Grácií.
Na místě dnešní Maurské vodárny se v lednickém parku nacházela Holandská rybárna s přístavem z roku 1799. Na Růžovém ostrůvku zase stál od roku 1795 Čínský pavilon, přestavěný roku 1848 Jiřím Wingelmüllerem a zrušený v roce 1891.
Obelisk vztyčený v roce 1811 mezi Valticemi a Lednicí se zřítil po úderu blesku roku 1867. Lovecký letohrádek Hvězda z doby vlády knížete Karla Eusebia byl postaven v lužních lesích mezi umělým ramenem řeky Dyje a Janohradem. Okolo něj bylo 8 loveckých alejí, každá zakončená nějakým saletem nebo přírodní zajímavostí.
Na panských loukách na cestě mezi Lednicí a Janohradem byla v polovině 18. století zbudována ovčárna ve švýcarském stylu. Dodnes z ní zbyly obvodové zdi.
švýcarská ovčárna
Katzelsdorfský zámeček, bývalý lovecký pavilon a hájovna, byl umístěn v lesíku nedaleko Valtic. Plány zpracoval knížecí architekt Josef Kornhäusel v letech 1811-1817, stavba byla dokončena až kolem roku 1819 architektem Franzem Engelem. Jakub Fintajsl ve své knize Valtice a okolí, z roku 1930, uvádí toto: "Je to rozlehlá, na tři strany otevřená síň, oddělená řadami pilířů od bočních polokruhových prostor a přední dlouhé chodby. Stěny zdobí reliéfy s loveckými výjevy. Celý lovecký pavilon je obrostlý divokým vínem, jež jako malebné záclony splývá s říms.". Rámec stavby tvořila louka obklopená Katzelsdorfským lesem a zámeček byl spojen s Valticemi alejí vysazenou kolem roku 1800. V roce 1956 byl zámeček stržen, protože se nacházel příliš blízko hranic s Rakouskem a mohl by tak poskytnout útočiště nepřátelům režimu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama