Alfons Mucha (1860 - 1939)

18. září 2009 v 18:24 | Tomáš |  Osobnosti
roční období
Je bezpochyby nejznámějším českým secesním umělcem. Narodil se roku 1860 v moravských Ivančicích. Už jako chlapec Alfons rád kreslil obrázky a skicy tváří a měl také talent na zpívání. Díky svému hlasu, získal sborové stipendium v kostele Sv. Petra v Brně. Mladý Mucha studoval v Brně na Slovanském gymnáziu. Poté chtěl studovat na Umělecké akademii v Praze, ale nebyl přijat. Místo studia tedy začal pracovat jako úředník u ivančického soudu. Teprve později se mu podařilo dostat na Akademii umění v Mnichově Po dvou letech odešel do Paříže, kde pokračoval ve studiu.
Alfons Mucha

V roce 1889 Mucha opouští studia a začíná si vydělávat na živobytí. Nejdříve ilustruje učebnice a populární romány pro pařížské nakladatelství, později má příležitost ukázat svůj talent při realizaci kalendáře na rok 1884. Nejnáročnější úkol měl však teprve přijít. Mucha dostal příležitost vytvořit plakát pro Divadlo Sarah Bernhardtové a tato zakázka odstartovala období Muchovo největší slávy. Plakát měl být navržen pro divadelní hru Gismonda, ve které hrála Sarah Bernhardtová hlavní roli. Herečce se návrh plakátu tak zalíbil, že Muchovi navrhla uzavřít smlouvu na dalších šest let. Mucha se stal známým téměř přes noc. Plakát Gismonda obdivovala většina Pařížanů, v té době to bylo v umění zcela něco nového. Styl Art Nouveau (secese) začal být často nazýván stylem Alfonse Muchy. Umělcovo dílo se brzy stalo součástí každodenního života; plakáty, dekorační zástěny, plechové krabičky na sušenky, obaly čokolád, parfémy či láhve likéru s etiketami navrženými právě Muchou se prodávali téměř všude.
Kolem roku 1903 začalo Muchu věčné malování podobných motivů nudit; motivem většiny jeho prací byla žena s květinami zasazená v romanticky řešeném pozadí. Oddanost slovanskému národu mu vnukla ideu projektu, který chtěl věnovat jako dar Čechům, a kterou pojmenoval Slovanská epopej: obrovská plátna ilustrující historii Slovanů. Rok poté Mucha přijíždí do Ameriky, kde chce malováním portrétů získat peníze na svůj vysněný projekt. Bohužel, malování bohatých paniček mu šlo pomalu, a tak musel přijímat i objednávky na obálky časopisů, plakáty a reklamy. Muchův sen zůstával nenaplněn a to až do doby, kdy potkal Charlese R. Crana, amerického průmyslníka a diplomata, jež mu slíbil financování celého projektu. Na základě tohoto příslibu byl Mucha zas o kus blíže svému snu a vrátil se do jeho milované rodné země.
gismonda

V roce 1909 se Alfons Mucha vrací do Československa. Ze všeho nejdřív bylo nutné najít vhodný ateliér. Na zámku Zbiroh našel dostatečně velký prostor, jež byl vhodný pro umístění několika obrovských pláten vedle sebe tak, aby na nich mohl pracovat současně. Mucha rovněž studoval kulturu Slovanů do nejmenších detailů, které by mohly pro dílo podstatné. Dokonce odjel na studijní cestu po Rusku, Polsku, Srbsku a Bulharsku, kde se snažil poznat tamní zvyky a dělal si důležité skicy pro svůj projekt. Čas od času přijímal zakázky na další menší projekty.
Mucha vždy usiloval o to, aby svým dílem byl prospěšný vlasti. Bez nároku na honorář se nabídl vymalovat interiéry Obecního domu v Praze. Mezi jeho další zakázky bylo navržení poštovních známek, později tvořil návrh na nové české bankovky. Ve Svatovítské katedrále jsou dodnes obdivovány pestrobarevné okenní vitráže navržené Muchou. V té době Mucha pracoval na mnoha různých projektech, ale vždy se stejnou pečlivostí, která pro něj je typická.
Alfons Mucha se zabýval myšlenkou vytvoření Slovanské epopeje řadu let a to byl i důvod proč ji později maloval tak rychle. Již v prosinci roku 1912 byla hotová první 6 x 8 m velká plátna. Po skončení I. světové války v roce 1919 Mucha úspěšně vystavoval prvních 11 obrazů v pražském Karolinu. Další dvě výstavy se uskutečnily v Americe a sklidily stejný úspěch. Mucha pracoval na Slovanské epopeji až do začátku 2. světové války, kdy byl celý projekt přerušen německou okupací. Ani on neunikl výslechům Gestapa. Alfons Mucha zemřel 14. července 1939 a projekt Slovanské epopeje zůstal nedokončen.
Dílo Alfonse Muchy je všeobecně oblíbené a uznávané, ale skoro se může zdát, že je více oceňováno v zahraničí než doma. Mucha ovlivnil světové umění i módu a to zvláště během svého pobytu v Paříži v letech 1894-1904, kdy rozvíjel ideu nového stylu Art Nouveau (Secese). Bezesporu jej lze zařadit mezi hlavní tvůrce secesního stylu. Za svou kariéru stačil vytvořit unikátní uměleckou sbírku se širokým záběrem - od reklamních plakátů počínaje, přes dekorativní plastiky a obřími historickými plátny konče. Jeho díla mohou obdivovat návštěvníci v mnoha galeriích a muzeích po celém světě.
Zdroj:
www.pinknet.cz

slovanská epopej
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama