Bohuslav Fuchs (1895 - 1972)

4. září 2009 v 13:51 | Tomáš |  Osobnosti
bohuslav fuchs


Čelní představitel českého funkcionalismu se narodil 24. března 1895 ve Všechovicích pod Hostýnem. Jeho otec Antonín byl obchodník se smíšeným zbožím. Kromě toho rodina vlastnila také menší pole. Po vychození místní obecné školy nastoupil mladý Fuchs na reálku v Holešově. Odsud však musel odejít kvůli svým názorům a vydávání školního časopisu. Otec jej poté dal vyučit zedníkem. V roce 1916 se Fuchsovi podařilo dostat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval architekturu u Jana Kotěry. Jako vynikající absolvent z roku 1919 pak pracoval 2 roky v Kotěrově soukromém ateliéru.
V roce 1922 se Bohuslav Fuchs natrvalo usadil v Brně, kde v letech 1923 - 1929 působil na městském stavebním úřadě. Svou prací tak významně ovlivnil urbanistickou strukturu města Brna. V následujících letech Fuchs vedl svůj vlastní ateliér a stal se jedním z nejvýznamnějších představitelů tzv. brněnské architektonické školy. Mezi roky 1938 - 1940 učil na Uměleckoprůmyslové škole ve Zlíně. Po 2. světové válce začal vyučovat architekturu na Fakultě architektury a pozemního stavitelství VUT v Brně, kde se stal v roce 1947 profesorem. Roku 1958 pak akademickou půdu opustil a odešel do penze. Za své celoživotní působení v oblasti architektury byl roku 1968 jmenován národním umělcem. Zemřel 18. září 1972 v brně ve věku 77 let.
Fuchsovy stavby se vyznačují zejména tím, jak dokázal mistrně skloubit moderní funkcionalistickou stavbu s okolním prostředím. Snad i díky tomu je jedním z nejvýkonnějších českých architektů. Podle jeho plánů bylo postaveno více než 100 budov, navíc existuje mnoho jeho nerealizovaných návrhů. Mezi Fuchsovy nejznámější díla patří hlavně jeho brněnské realizace. Jde například o budovu Moravské banky na náměstí Svobody, hotel Avion na České ulici, Zemanovu kavárnu, nebo budovu poštovního úřadu u hlavního nádraží.

Zdroj:
www.archiweb.cz
www.brno.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama