Sigmund Freud (1856 - 1939)

4. září 2009 v 13:46 | Tomáš |  Osobnosti

sigmund freud
Známý lékař a psychiatr. Proslul především jako autor teorie psychoanalýzy. Narodil se 6. května 1856 v severomoravském Příboře do rodiny židovského obchodníka. Freud jako malý nechodil do školy, základní vzdělání získal doma. V deseti letech nastoupil na střední školu, později známou jako Sperlovo gymnázium, patřil zde k nejlepším žákům.
Začátkem zimního semestru roku 1873 začal studovat medicínu a stal se doktorem veškerého lékařství. Zprvu působil v teoretických oborech, nicméně na radu prof. Brueckeho se stal asistentem na psychiatrii vídeňské nemocnice. Roku 1884 zastával místo primáře a příštího roku se stal docentem. Po návratu z ročního stipendijního pobytu v Paříži u profesora Jeana-Martina Charcota se vrátil v roce 1886 do Vídně, kde se oženil s Martou Bernaysovou a otevřel si soukromou praxi, kde začal zkoumat případy hysterických pacientek a přes elektroléčbu a hypnózu se propracoval k vlastní metodě a teorii lidské osobnosti - psychoanalýze. Po první světové válce se psychoanalýza stala uznávanou disciplinou, mimo jiné i pro významné úspěchy při léčení válečných neuróz.
Dlouho se bránil emigraci, ke které ho nutila skutečnost, že byl žid. Když poznal, že utéct je nutné, nacisté mu to již nechtěli dovolit. Pomohla mu jeho analyzantka a francouzská analytička princezna Marie Bonapartová, vykoupila jeho užší rodinu a jeho samotného. Freud odešel do Londýna, kde 23. září 1939, na počátku nejničivější války, zemřel. Zvolil dobrovolně konec pro nesnesitelné utrpení při pokročilé rakovině horní čelisti. Během života publikoval řadu prací a snažil se přednášet o svých výzkumech a hypotézách, ale ve své době se tyto snahy nesetkaly s příliš kladným ohlasem.

Zdroj:
www.wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama