Kroměříž

26. ledna 2010 v 19:28 | Tomáš |  Města
znak kroměříže
První zmínka o městě Kroměříž pochází z roku 1107, kdy olomoucký kníže Ota II. Černý prodal osadu moravskému biskupovi Janovi II. Břichatému. Tím se Kroměříž stala součástí majetku olomoucké diecéze. V roce 1207 potvrdil král Přemysl Otakar II. držení Kroměříže biskupstvím a zároveň městu povolil právo trhu. Velký rozvoj obce začíná s nástupem biskupa Bruna ze Šaumburka. Ten vytvořil z Kroměříže letní sídlo olomouckých biskupů, nechal postavit gotický hrad, svatomořickou kapitulu a vybudoval první fortifikační systém. V roce 1290 pak byla Kroměříž povýšena na město a měšťané získali právo mýtné, pivovárečné a mílové.
První krušné okamžiky zažilo město v době husitských válek. V roce 1423 bylo obsazeno husity, avšak biskup Jan Železný jej záhy dobyl zpět. V roce 1468 při svém tažení na Olomouc ponechal Matyáš Korvín v Kroměříži uherskou posádku. Ta byla několikrát posilována, ale roku 1471 musela město opustit. Z bouřlivého 15. století se pak Kroměříž vzpamatovávala jen zvolna.
arcibiskupský zámek

Rozvoj města znovu započal až za biskupa Stanislava Thurza, jenž se snažil vytvořit z Kroměříže středisko renesanční kultury podobné polskému Krakovu. Turzo nechal opravit hrad a obohatil jej o renesanční prvky. Významným činem bylo rozšíření uměleckých sbírek obrazy Lucase Cranacha st. v roce 1515. V polovině 16. století byl hrad přestavěn na goticko-renesanční zámek.

Další pohromu pro město znamenala třicetiletá letá válka. V roce 1619 byly císařskými vojsky vypáleny okolní obce a roku 1626 došlo před městskými branami k bitvě mezi Albrechtem z Valdštejna a českými stavy vedenými generálem Mansfeldem. Ovšem nejhorší událostí pro Kroměříž bylo obléhání a následné dobytí města Švédskými vojsky vedenými generálem Torstensonem v roce 1643. Z 244 domů zbylo pouhých 69, byly spáleny všechny městské knihy a dokumenty v budově radnice. Přežila pouze třetina obyvatelstva. Navíc roku 1647 postihla zbylé obyvatele morová epidemie. Zdálo se, že úpadku města již nic nezabrání.

Naštěstí v roce 1664 usedl na biskupský stolec Karel II. z Lichtensteina-Kastelkornu, který okamžitě započal obnovu města. Nechal opravit zámek a vtiskl mu současnou renesančně-barokní podobu, roku 1665 nechal renesančně přestavět všechny domy na náměstí, upravil Podzámeckou zahradu a vybudoval Květnou zahradu. Na stavitelské práce si zval významné zahraniční umělce, mezi nimi byli např. architekti F. Luchese, G. P. Tencalla a B. Fontana či malíř F. A. Maulbertsch. Roku 1694 byla na zámku zřízena knihovna. Po požáru v roce 1752 byla dokončena barokní přeměna města a zámku. Významným datem v dějinách olomouckého biskupství je 5. prosinec 1777. V tento den bylo povýšeno na arcibiskupství. Prvním arcibiskupem se stal Antonín Theodor Colloredo - Waldsee.
Klidný život města vyrušily až události revolučních let 1848 - 49. Do Kroměříže byl z Vídně přesunut ústavodárný říšský sněm. Z českých osobností se ho účastnil např. F. Palacký, F. Rieger, K. H. Borovský, J. K. Tyl aj. Zasedání začalo 22. 11. 1848. O 3 a půl měsíce později bylo rozehnáno a v platnost vešla tzv. oktrojovaná ústava. Stalo se tak v noci ze 6. na 7. 3. 1849. Do města přitáhlo vojsko a začalo hledat ty poslance, kteří měli být zatčeni. Mnohým z nich pomohli k útěku kroměřížští občané. Říšský sněm je bezesporu nejvýznamnější událostí v dějinách Kroměříže. V 19. století se začíná vzmáhat český kulturní život. Byly zakládány české spolky jako Občanská beseda a čtenářský spolek (1862), pěvecko - hudební spolek Moravan (1863), Sokol (1865). Roku 1887 zvolen první český starosta Vojtěch Kulp. Kroměříž se stala jedním z nejbohatších moravských měst.
náměstí
V období první republiky pokračoval veřejný kulturní život, vznikaly zde školy a Kroměříž i nadále byla centrem vzdělanosti a kultury na střední Moravě. Po zřízení Protektorátu Čechy a Morava v roce 1939 byly zakázány místní české organizace a zatýkáni nepohodlní občané. V roce 1942 byli deportováni všichni Židé a byla zničena nádherná židovská synagoga spolu s židovským hřbitovem. Osvobození se Kroměříž dočkala ve dnech 4. -6. května 1945, kdy se do města probojovala rumunská armáda. Na ústupu však Němci ještě stačili zapálit věž zámku a nebýt okamžitého zásahu obyvatel, zhořel by celý zámek spolu s cennými sbírkami obrazů a knih. V roce 1947 byla věž opravena. Roku 1995 byli zámek a zahrady vyhlášeny národní kulturní památkou a v roce 1998 byli dokonce zapsány na listinu památek UNESCO. V dnešní době má Kroměříž téměř 30 tisíc obyvatel.

Zdroj:
www.pamatky.xf.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama