Přerov

29. ledna 2010 v 17:05 | Tomáš |  Města
znak přerova
Nejstarší písemná zmínka o Přerově pochází z roku 1141 a svědčí o jeho správní funkci v hradské soustavě přemyslovského státu. Roku 1256 udělil Přemysl Otakar II. osadě práva královského města. V době husitských válek představovalo město důležité středisko kališníků na Moravě, což mu přineslo značné škody.
Obnova v druhé polovině 15. století souvisela s významným rodem pánů Tovačovských z Cimburka. Vrcholného rozvoje se ale Přerovu dostalo za Pernštejnů, jimž byl dán roku 1487 dědičně v držení a stal se tak městem poddanským. Došlo ke kolonizaci návrší kolem hradu novými osadníky, mezi nimiž byli zastoupeni členové jednoty bratrské. Jejich zásluhou se Přerov stal v 16. století důležitým kulturním střediskem, sídlem biskupa jednoty bratrské a rovněž místem, kde působila významná bratrská škola. Roku 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, autor české gramatiky, předchůdce Jana Amose Komenského. Sám Komenský se na zdejší bratrské škole v letech 1608 - 1611 učil a následně tu i v letech 1614 - 1618 působil jako učitel a pomocník biskupa Jana Láneckého. Vrchol i tragický pád zažíval Přerov za vlády předáka moravské protestantské šlechty, vzdělaného Karla staršího ze Žerotína v letech 1598 - 1636. Dvě století následující po prohraném stavovském povstání znamenala pozvolný úpadek a ztrátu významu města.
městský dům
Teprve v souvislosti s rozvojem železnice došlo k rychlému hospodářskému růstu, jehož základem byla po dlouhá léta výroba zemědělských strojů. První vlak přijel do Přerova roku 1841 a zdejší nádraží se stalo důležitou železniční křižovatkou. Od 60. let 19. století se město projevovalo také v kulturní oblasti. V roce 1865 zde vznikla první česká rolnická škola na Moravě a roku 1870 třetí české gymnázium po Brně a Olomouci. Od roku 1877 byl Přerov sídlem okresního hejtmanství. Před koncem druhé světové války bylo ve městě násilně potlačeno protiněmecké povstání. V současnosti žije v Přerově téměř 48 tisíc obyvatel.
Zdroj:
www.mu-prerov.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama