Uherské Hradiště

24. ledna 2010 v 16:17 | Tomáš |  Města
znak města
Historie osídlení v okolí Uherského Hradiště sahá hluboko do minulosti. Sídelní areál na území dnešního Starého Města patřil nepochybně v 9. století k centrům Velké Moravy, někteří historikové jej dokonce považují za Veligrad. Byla zde soustředěna mocenská správa, řemeslná výroba, obchod i náboženská a kulturní sféra. Po zániku Velkomoravské říše význam tohoto centra pominul. Ve 13. století se jihovýchodní Morava stala terčem častých nepřátelských nájezdů z Uher. Proto zde roku 1257 založil král Přemysl Otakar II. město na ochranu blízké zemské hranice.
Nově založené město nemělo zpočátku ustálený název. Roku 1258 bylo nazváno Novým Velehradem. Od tohoto názvu však bylo na konci 13. století upuštěno. V roce 1294 je poprvé uveden název Hradiště. Přívlastek "Uherské" se poprvé objevil až v roce 1587.
Novému městu byla panovníkem poskytnuta řada výsad, mezi než patřilo právo konat dva týdenní trhy a jeden výroční. Konání trhů mělo značný hospodářský význam pro rozvoj obchodu a řemesel. Dalšími výsadami bylo mílové právo, zakazující v okolí města šenk a právo ražby mince Také dálková cesta vedoucí do Uher byla přeložena tak, aby procházela městem.
Nejstarší opevnění bylo dřevěné, tvořil jej val s palisádou. Ke zlepšení obranného systému poskytli panovníci v 1. polovině 14. století městu daňové úlevy a příspěvky. Od poloviny 14. století bylo započato se stavbou kamenných hradeb. V 15. století město obklopoval věnec kamenného opevnění, jenž bylo podstatně přebudováno po skončení česko-uherských válek na konci 15. století. Také v následujícím období, zejména v 17. století, v době třicetileté války, pokračovaly práce na výstavbě a zdokonalování hradeb. V konečné podobě tvořila fortifikační systém města vnitřní kamenná hradba se sedmi věžemi, hradební příkop a vnější kamenná hradba s bastiony. V 16. století tak odolávalo náporu kumánských hord, v 17. století vojenským střetům třicetileté války a na přelomu následujícího století tureckým vpádům. Za celou svou historii bylo město pouze jedenkrát dobyto. Stalo se tak v roce 1742 pruskými vojsky.
uherské hradiště
Funkci pevnosti přestalo plnit o čtyři desetiletí později, avšak ještě dlouho zůstávalo sevřeno v původních hradbách. Postupné rozrůstání města započalo v závěru 1. poloviny 19. století. Ve správním centru Hradišťského kraj byla postavena řada významných budov, např. justiční palác a nová radnice. Roku 1842 ovšem radní města odmítli vedení železniční trati městem, což přibrzdilo hospodářský rozvoj a postupem času znamenalo i přesun regionálního těžiště do Zlína. V meziválečném období zaznamenalo město výrazný vzestup stavební činnosti ve znamení funkcionalismu. Následovalo období nacistické okupace, které se Uherské Hradiště zbavilo až 30. dubna 1945 a poté léta stagnace za vlády komunismu. V současnosti má město kolem 26 tisíc obyvatel.

Zdroj:
www.mesto-uh.cz
www.wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ondra | E-mail | Web | 16. března 2013 v 0:29 | Reagovat

našel jsem informaci že město bylo dobyto již dřív, v roce 1468, ale většinou se opravdu uvádí jenom ti Prusové v roce 1742

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama