Vyškov

24. ledna 2010 v 16:02 | Tomáš |  Města
znak vyškova
První písemná zmínka o Vyškově je doložena v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. V průběhu 13. století město získali olomoučtí biskupové a v jejich majetku zůstalo více jak 600 let. Původně zeměpanská osada byla povýšena na město a ve 14. století již Vyškov patřil k předním městům olomouckého biskupství. V husitských válkách byl Vyškov, který zachoval věrnost biskupovi, dobyt a zpustošen. Za válek uherských jej vypálilo české vojsko.
O obnovu města se zasloužil ve druhé polovině 15. století olomoucký biskup Tas z Černé Hory. Nechal znovu sepsat a rozšířit ztracená městská privilegia. Měšťané byli osvobozeni od řady povinností a získali mimo jiné právo šenku, várečné, odúmrtní a svobodné volby radních. Klidnější období 16. a počátku 17. století se projevilo v hospodářském rozkvětu města. Z řemesel se rozšířilo hlavně soukenictví a hrnčířství. Vyškov těžce postihla třicetiletá válka. Město bylo dvakrát obsazeno Švédy a při jejich druhém vpádu v roce 1643 zcela vypleněno. Ze 155 usedlostí zůstala zachována sotva třetina, stejně vysoké byly i ztráty na životech.
vyškovské náměstí
Největšího rozkvětu dosáhlo město koncem 17. století za panování biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Ten rozšířil zámek a dočasně sem přenesl i biskupskou mincovnu. Vyškov byl tehdy přezdíván "Moravské Versailles". Zlom v rozvoji Vyškova představuje ničivý požár v roce 1753, kdy vyhořelo téměř celé město včetně zámku. Ačkoli Vyškov hostil i později řadu významných návštěv (ruský generál Suvorov, car Alexander, rakouský císař František), své bývalé slávy už nikdy nedosáhl.
V první polovině 19. století přichází nová etapa rozvoje. Byly zbořeny městské brány a město se mohlo rozrůstat, ovšem roku 1917 přišel opět ničivý požár. Za první republiky si Vyškov udržoval charakter města řemeslníků a obchodníků, s poměrně malým průmyslem. Roku 1936 vznikla ve Vyškově vojenská posádka. Právě Vyškov byl díky své poloze vybrán jako velitelství československé armády v případě napadení ze strany Německa. Na konci války bylo město těžce poškozeno, ale dnes je opět hospodářským a kulturním centrem regionu s více než 22 tisíci obyvateli.

Zdroj:
www.vyskov-mesto.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Libor Veselý | 15. července 2014 v 17:41 | Reagovat

http://www.uloz.to/xAyMrr9/vyskov-mpg

2 Libor Veselý | 15. července 2014 v 17:52 | Reagovat

http://www.youtube.com/watch?v=husz9hS2mBE

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama