Zlín

22. ledna 2010 v 15:23 | Tomáš |  Města
znak zlína
Historie města sahá až do roku 1322, kdy byl Zlín střediskem pro okolní valašské obyvatelstvo živící se převážně pastevectvím. Za třicetileté války se obyvatelé Zlína účastnili valašského protihabsburského povstání, které bylo tvrdě potlačeno. Až do konce 19. století se město příliš nelišilo od jiných malých středisek Valašska a do roku 1900 nepřesáhl počet obyvatel 3 tisíce.
zlín

Pro další rozvoj města je velmi důležitý rok 1894, kdy zde založil svou obuvnickou firmu podnikatel Tomáš Baťa. Během několika let vybudoval prosperující a rychle rostoucí podnik. Počet obyvatel náhle vzrostl na téměř 40 tisíc a Zlín se stal moderním centrem regionu na místo Uherského Hradiště. Tomáš Baťa pozval do Zlína mnoho renomovaných architektů, a tak se město změnilo v aglomeraci plnou funkcionalistické architektury. Rostly kolonie typických baťovských domků, ale také výškových domů. Nejproslulejší stavbou z té doby je 77,5 m vysoký mrakodrap "Jednadvacítka" - ředitelství Baťových závodů, dokončený roku 1938.
Za druhé světové války bylo město roku 1944 bombardováno. Po válce pak byly Baťovy závody již v roce 1945 znárodněny. 1. ledna 1949 byl Zlín přejmenován na Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta Československa. Původní název Zlín se městu vrátil až po pádu komunismu 1. 1. 1990. V současnosti je Zlín krajským městem s téměř 80 tisíci obyvateli.

Zdroj:
www.wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bfsbvvjv | E-mail | Web | 16. ledna 2011 v 11:35 | Reagovat

privilegia měl aké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama