Žerotínové

13. března 2010 v 15:11 | Tomáš |  Články
erb žerotínů
Páni ze Žerotína se řadí mezi nejvýznamější moravské šlechtické rody. Podle pověsti svůj urozený původ odvozovali od Rurikovců, kdy údajně jeden z potomků Vladimíra I. Kyjevského utekl před válkou na Moravu. Ve skutečnosti se jedná o starou vladyckou rodinu ze severní Moravy. Jejich prapředek Blud z Bludova byl makraběcím purkrabím v Přerově. Přídomek "ze Zierotina" začali členové rodu používat na konci 12. století, kdy získali stejnojmennou vesnici Žerotín na Olomoucku. Roku 1478 byli povýšeni do panského stavu. V roce 1496 získal Jan starší ze Žerotína Velké Losiny společně se šumperským panstvím. Jako první se na Losinách usadil Jan mladší, který nechal zdejší tvrz přebudovat na renesanční zámek. Kromě toho jeho rozvětvená rodina vlastnila panství Břeclav, Kolín, Moravskou Třebovou, Starý Jíčín, Strážnici a Židlochovice.
Karel starší ze žerotína
Svého vrcholu dosáhli Žerotínové na přelomu 16. a 17. století v osobách bratranců Karla staršího a Ladislava Velena, vůdčích osobností moravských protestantů. Karel se postavil na stranu arcivévody Matyáše ve sporu s bratrem Rudolfem a byl následně jmenován moravským zemským hejtmanem. Rovněž se pokoušel zachovat neutralitu Moravy v době stavoského povstání. Zatímco Karel nabádal k opatrnosti a věštil neúspěch povstalců, Ladislav Velen se postavil do čela vzpoury. Po bitvě na Bílé hoře došlo k rozsáhlé konfiskaci žerotínských statků. Ve 2. polovině 17. stol. jim však císař odpustil a část majetku vrátil. Přemek II. ze Žerotína dokonce mohl setrvat v evangelické víře. Po Přemkově smrti r. 1652 museli však jeho potomci přestoupit ke katolictví, proto raději část rodiny odešla do Slezska.
Nové období rozkvětu přišlo s Janem Jáchymem ze Žerotína. Položil základy rodových sbírek a roku 1706 byl císařem Josefem I. povýšen do stavu říšských hrabat. Roku 1802 musel Ludvík Antonín v důsledku špatné hospodářské situace prodat panství Velké Losiny Lichtenštejnům. Sídlo rodu se tak přestěhovalo do Bludova, kam byla přenesena i knihovna, sbírka zbraní, obrazárna, archív a část vnitřního zařízení. Posledním moravským Žerotinem, který směl užívat šlechtické tituly, byl Karel Emanuel (1850-1934), jenž byl titulován jako "hrabě a pán ze Žerotina, svobodný pán z Lilgenau, dědičný člen Panské sněmovny a tajný rada". Po roce 1948 byl majetek Žerotínů zkonfiskován. Potomci Žerotínů pod jménem Mornstein-Zierotin dnes žijí na zámku v Bludově.

Zdroj:
www.opava-city.cz
www.wikipedia.cz
JUŘÍK, Pavel: Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů, Praha 2009
velké losiny
bludov
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Komatus | E-mail | 31. května 2010 v 12:01 | Reagovat

Zdravim, potreboval by som pouzitelnu, idealne vektorovu podobu erbu Zerotinu. Neviete na koho by som sa mohol obratit?
Dakujem

2 Schoffer | E-mail | Web | 10. srpna 2012 v 8:23 | Reagovat

Myslím že článek by mohl být obsáhlejší a doplnil bych více fotografií některých panství Žerotínů také uvedl stavby jenž nechal Ladislav Velen z Žerotína přestavět ve velkolepém renesančním slohu, například perla renesance s exteriéry Moravská Třebová, tvrz Nemile a zámek Tatenice s interiéry atd.

3 Ladislav | E-mail | 2. května 2015 v 7:10 | Reagovat

Chybí mi tam komentář o totálním úpadku a zaostalosti Žerotínů z doby, kdy se jedna z jejich předků pokoušela bojovat proti čarodějnictví upalováním. To je patrně nejchmurnější období existence jejich, zdá se býti, degenerujícího rodu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama