Johann Gregor Mendel (1822 - 1884)

10. dubna 2010 v 19:45 | Tomáš |  Osobnosti
mendel
Johann Gregor Mendel se narodil 20. července 1822 v Hynčicích na Novojičínsku. Po studiu na gymnáziu v Opavě a na olomoucké univerzitě vstoupil v roce 1843 do augustiánského kláštera sv. Tomáše ve Starém Brně, jenž byl v té době střediskem vzdělanosti. V roce 1849 začal Mendel učit na gymnáziu ve Znojmě a přihlásil se k učitelským zkouškám z přírodopisu a fyziky na univerzitě ve Vídni. U zkoušek neuspěl, paradoxně kvůli přírodopisu. Právě ve Vídni se seznámil s významem podstaty dědičné proměnlivosti. V klášterní zahradě pak konal pokusy, pro něž mu tamní opat Napp nechal dokonce postavit skleník. Experimenty prováděl s řadou rostlin, ale především používal hrách setý - opatřil si 34 jeho pěstovaných odrůd.
Hrách se zaoblenými semeny zkřížil s hrachem, jenž měl semena se svraskalým povrchem, což mu umožnilo studovat dědění těchto vlastností z generace na generaci. Stejně postupoval i u pozorování dalších vlastností a dospěl k překvapivým výsledkům.
Mendel usoudil, že mateční hrách obsahuje částice, které jsou nositelem vlastnosti zaoblení i svrasklosti. Příští generace získává po jedné od každého z rodičů, přičemž zaoblenost je v tomto případě dominantní a svraštělost recesivní. Oba tyto geny v hrachu zůstávají a v příští generaci se mohou zkombinovat pouze čtyřmi způsoby. Ze tří vzejde zaoblený hrášek, z jedné svraskalý - tím se vysvětluje znovuobjevení "ztracené" vlastnosti, přičemž zůstává zachován téměř konstantní poměr 3:1. Mendel však neměl ani tušení, co jsou jeho "částice" dědičnosti zač. Až v roce 1909 je dánský biolog Wilhelm Johannsen nazval geny.
Své pokusy na rostlinách Johann Gregor Mendel přednesl v roce 1865 na setkání Brněnského přírodovědeckého spolku a následně roku 1866 publikoval v práci "Pokusy s rostlinnými hybridy" (Versuche über Pflanzen-Hybriden). Ve své době však jeho pokusy zůstaly bez odezvy. Zákonitosti, které zjistil zapadly a byly nezávisle na něm znovu objeveny až o 35 let později.
Po smrti Cyrila Nappa byl roku 1868 zvolen opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně. V roce 1869 se mu dostalo jediné pocty za svého života v odborných přírodovědných kruzích: byl zvolen viceprezidentem Přírodovědeckého spolku v Brně. Téhož roku vyložil na půdě tohoto spolku výsledky své druhé práce v oboru křížení rostlin o jestřábnících. V roce 1883 Mendel vážně onemocněl a dne 6.1. 1884 zemřel.
Mendelův přínos pro biologii byl rozpoznán až po jeho smrti, začátkem 20. století Hugo deVriesem, Carlem Corrensem a Erichem von Tschermakem a především W. Batesonem, který nechal přeložit Mendelovu práci do angličtiny.

Zdroj:
www.ireferaty.lidovky.cz
www.wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama