Polepšení moravského znaku

5. dubna 2010 v 15:10 | Tomáš |  Stavovský stát

Ke svému dnes již neužívanému znaku přišli Moravané díky včasné pomoci německému císaři. V říjnu roku 1462 se moravským oddílům pod vedením Zdeňka ze Šternberka podařilo osvobodit římského císaře Fridricha III. z potupného obklíčení ve Vídni. Na žádost moravského zemského hejtmana Jindřicha z Lipé byly jejich zásluhy odměněny císařským erbovním listem Fridricha III., kdy místo dosavadního stříbrno-červeného šachování doprava hledící orlice s korunkou mohly nadále užívat heraldicky vznešenějšího šachování zlato-červeného.
Tato výsada se ale na Moravě neujala protože zemský sněm nový znak nepotvrdil. Polepšení znaku bylo roku 1628 znovu potvrzeno až králem Ferdinandem II. Následně byly používány obě barevné varianty až do roku 1848, kdy se Zemský sněm usnesl, že "země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici v pravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou." Tento zemský znak se pak oficiálně užíval spolu s červenozlatým praporem až do zániku monarchie a neoficiálně i po vzniku republiky. Nemají tedy pravdu ti, kteří uvádějí, že červenozlaté zbarvení je novodobá smyšlenka moravských vlastenců či dokonce Němců, která se neopírá o žádná historická fakta.
Vznikem Československa v roce 1918 se zemský znak opět změnil na stříbrnočervenou orlici v modrém poli, neboť ta vychází z tradičních slovanských barev a je bližší barvám Čech. Červenozlatý erb se přesto dochoval například ve znaku města Znojma.

Zdroj:
www.wikipedia.cz
ČAPKA, František: Dějiny zemí Koruny české v datech, Praha 1998
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 malkiel | Web | 5. dubna 2010 v 16:05 | Reagovat

Jsem rád, že jsi můj článek "Záhadná Morava" vzal s nadhledem. Na svém blogu si dělám srandu ze všech národů a to včetně svého vlastního, neboť mým heslem je: "Neberte život moc vážně, on je někdy i tak dost vážný sám od sebe".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama