Moravské enklávy ve Slezsku

4. července 2010 v 21:05 | Tomáš |  Správa zemská
S problematikou tzv. českého Slezska úzce souvisí otázka dřívějších moravských enkláv. Původně náleželo celé území opavského knížectví k Moravě. Teprve roku 1269 jej král Přemysl Otakar II. vyčlenil jako samostatné panství pro svého nemanželského syna Mikuláše. Oblast, oddělená od zbytku země jesenickým masivem, sice formálně stále náležela Markrabství moravskému, ale fakticky se pomalu stávala jedním ze slezských knížectví. Na druhou stranu majetek olomouckého biskupství na tomto území i nadále patřil k Moravě. Vzniklo tak množství výběžků a oddělených enkláv obklopených ze všech stran Slezskem.
Spory o příslušnost Opavska se úzce dotýkaly i moravských enkláv. Jednalo se hlavně o Hrozovou, Osoblahu, Hrabovou, Ketř, Kunčice, Fulnek, Slatinu, Slavkov a Frýdek. Moravané zmíněná panství považovali nadále za součást Markrabství moravského, kdežto Slezané požadovali jejich připojení ke Slezsku spolu s celým Opavskem. Jednání všech zúčastněných stran probíhala od roku 1583, ale vyřešení sporu nepřinesla. Moravští a slezští stavové se nebyli schopni shodnout ani na místě setkání, natož aby dospěli k dohodě. Až v roce 1594 olomoucký biskup souhlasil, že rozdělí své frýdecké panství tak, že Místek zůstane na Moravě a Frýdek bude přenechán Slezsku. Zemskou hranici měla nově tvořit řeka Ostravice. Slezští stavové zpočátku odmítali na dohodu přistoupit, jelikož požadovali celé panství, ale nakonec roku 1596 souhlasili s kompromisem. Spor přesto pokračoval i v následujících letech až do vypuknutí stavovského povstání. Podobně jako v případě Opavska přineslo konečné řešení až vítězství absolutismu. Prakticky šlo o potvrzení hranic ve stávajícím stavu. Místek, Osoblaha, Hrabová a Fulnek zůstaly Moravě, Frýdek Slezsku.
Ketř byla ztracena ve prospěch Pruska roku 1742. Zato Osoblažsko (o rozloze 219,32 km²) zůstalo nejspíš i pro svou příslušnost k Moravě i po Vratislavském Marii Terezii, ačkoli tvořilo výrazný výběžek do pruského území. Butovice a Nové Vrbno byly v roce 1783 začleněny přímo do Moravy. Enklávy byly součástí přerovského kraje a moravskými úřady byly řízeny až do roku 1783, kdy je Josef II. začlenil do Opavska a vytvořil společnou Moravskoslezskou gubernii. Roku 1850 bylo Slezsko od Moravy opět odděleno a enklávy připadly formálně Slezsku. Daně však byly odváděny na Moravu, platily zde i moravské zákony a enklávy měly i svého poslance v moravském zemském sněmu. Také zdravotnictví a školství podléhalo moravské správě. Slezské zákony platily prakticky jen pro odstřel zvěře a údržbu silnic. Celkově zabíraly enklávy území o rozloze 308,26 km² a v roce 1910 měly 28 000 obyvatel. Moravské enklávy přečkaly vznik Československa a zanikly až zřízením Země moravskoslezské v roce 1928.

Území enkláv se skládalo z následujících celků (čísla odpovídají číslům na mapě):
(1) Bohušov, (2) Dívčí Hrad, (3) Hlinka, (4) Janov, (5) Jindřichov, (6) Liptaň, (7) Osoblaha, (8) Petrovice, (9) Rusín, (10) Slezské Pavlovice, (11) Slezské Rudoltice, (12) Vysoká (13) Piskořov, (14) Třemešná (15) Lhotka u Litultovic, (16) Litultovice, (17) Dolní Životice, (18) Mikolajice, (19) Uhlířov, (20) Slavkov, (21) Deštné, (22) Jaktař, (23) Štáblovice, (24) Vlaštovičky, (25) Slatina, (26) Suché Lazce, (27) Butovice, (28) Nové Vrbno
Zdroj:
KAMENÍČEK, František: Zemské sněmy a sjezdy moravské, jejich složení, obor působnosti a význam, díl II., Brno 1902
www.wikipedia.cz
www.psp.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Moravan Jiří Vaňáček | 26. dubna 2011 v 1:43 | Reagovat

Chci autora článku upozornit, že Butovice a Nové Vrbno k těmto enklávám nenáležely. Když něco opisuje z wikipedie, tak má opisovat kvalitně a neuvádět zavádějící informace.

2 václav šimek | E-mail | 14. června 2016 v 17:18 | Reagovat

ano souhlasím pro federalizaci země a ne pro centralizaci, o nás bez nás.

3 Ludmila Božová | E-mail | 16. června 2016 v 9:49 | Reagovat

souhlasím, ten progocentryzmus mě nesedí už mnoho desetiletí

4 Roman | E-mail | 7. března 2018 v 19:04 | Reagovat

Já sa tady od většiny uživatelú s promoravským smyšlením  budu lyšit,pač nedúvěřuju Čechom a proto sa oproti ním nestotožním jen ze zemským zřízením jako dlúhodobým řešením,spíše vydím zemské zřízení jen jako mezistupeň k nezávislosti a k Moravskému Státu,který by měl zahrnovat aj Slezsko a novje jako reparaci za okupaci Moravy Čechúnama český výbježek zasahujúcí hluboko do Moravského území,jedná sa o  území od Hradu Svojanov až po Poličsko!Dále by měl zahrnovat Moravskú dědinu kterú čechúni prdly ke slovákom tzv U Sabotú!!!Ale hlavně měl by fungovat decentralizovaně,proto sa mě osobně lúbý představa státního uspořádání Moravského Státu který by byl složen z 10 Autonomních Samosprávných Regionú a jedné Autonomní Republiky,tú Autonomní Republikú mám na mysli území Moravského Slezska,neboli též Jižní Slezsko!!!Včilkaj nazývané jako České ač České nigdy nebylo!!!
Pač převážnú část dějin spadalo pod Moravu až na pár krátkých vyjímek gdy fungovalo nezávisle na Moravje!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama