Budování Lednicko - Valtického areálu

15. dubna 2011 v 15:49 | Tomáš |  Lichtenštejnové na Břeclavsku
Nástupcem knížete Františka Josefa byl jeho teprve 22 letý syn Alois I. z Lichtenštejna (1759 - 1805). Věnoval se především správě svých panství a zasloužil se o modernizaci celého lichtenštejnského hospodářství. Přivezl nová plemena dobytka, jako například ovce merino ze Španělska. Za jeho vlády vznikla na Břeclavsku po dlouhé době nová vesnice. Byl jím v roce 1793 Moravský Žižkov, který se osamostatnil od Velkých Bílovic. Knížeti Aloisovi vděčíme dodnes za řadu romantických staveb v okolí Lednice a Valtic, neboť roku 1790 zaměstnal architekta Josefa Hardtmutha. Asi nejznámějším Hardtmuthovým počinem za vlády Aloise I. je minaret, postavený v roce 1797, obelisk (1798) nebo letohrádek Belvedér (1802).
V krajinářských úpravách pokračoval také kníže Jan Josef I. z Lichtenštejna (1760 - 1836). Nový kníže se rozhodl, na rozdíl od svého bratra Aloise, vytvořit v Lednici přírodní romantický park tak jak jej známe dnes. Nedaleko zámku dal vyhloubit rybník s 15-ti ostrůvky propojených navzájem mosty. V okolí pak byl vysázen nový park. Úpravy si vyžádaly sumu okolo 2 milionů zlatých, navíc se stavělo v průběhu napoleonských válek. Současně pokračovala výstavba nových romantických saletů. Podle Hardtmuthových návrhů byl roku 1808 postaven Janův hrad, dále Nový dvůr (1810), Dianin chrám (1810), zámeček Pohansko a Lány (oba 1812). Autorem dalších budov jako Rybniční zámeček (1814) a Apollónův chrám (1819) je architekt Josef Kornhäusel. Rozšíření se dočkal i samotný lednický zámek, ke kterému přibylo společenské křídlo. Také břeclavský zámek prošel za jeho vlády romantickou přestavbou. Kromě nevídané stavební aktivity je kníže Jan Josef znám také jako jeden z nejschopnějších rakouských velitelů v napoleonských válkách, kde mimo jiné velel rakouské armádě v bitvě u Slavkova.
Nejstarší syn knížete Jan Josefa - Alois II. z Lichtenštejna (1796 - 1858) v mládí cestoval po mnoha evropských zemích, z nichž ho okouzlila zejména Anglie. Po svém nástupu na trůn roku 1856 se věnoval hlavně reformám správy panství. Pro obyvatele Břeclavi dal kníže v roce 1856 naproti nádraží postavit kapli v novogotickém stylu. Stejně tak se pod dojmem staveb anglické šlechty rozhodl v letech 1845 - 58 naprosto přebudovat lednický zámek v duchu anglické novogotiky. Stavbou byl pověřen architekt Georg Wingelmüller, který je též autorem nejmladší stavby Lednicko - valtického areálu, Hubertovy kaple. V této době již dostaly všechny lichtenštejnské památky na Břeclavsku svou dnešní podobu a pozdější knížata už do jejich stavu nezasahovala. Negativním pohledem na věc může být poznámka ve stabilním katastru z první poloviny 19. století. Hovoří o tom, že se v této krajině již vydaly miliony zlatých na její parkovou úpravu a mnoho tisíc ročně stojí její údržba, zatímco nejbližší okolí parků zůstává ponecháno pustnutí a zbahnění.

Zdroj:
JUŘÍK, Pavel: Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů
KORDIOVSKÝ, Emil, a kol.: Městečko Lednice
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama