Přestavba katedrály sv. Petra a Pavla

1. února 2013 v 19:06 | Tomáš |  Články
Katedrála sv. Petra a Pavla patří po staletí k hlavním dominantám města pod Špilberkem. Dnešní novogotickou podobu jí ale vtiskla až rozsáhlá přestavba z přelomu 19. a 20. století. S myšlenkou přestavět hlavní brněnský chrám přišel v roce 1877 brněnský biskup Karel Nöttig. Jeho rozhodnutí bylo zřejmě ovlivněno jednak výročím 100 let od založení brněnského biskupství, ale též nedůstojným a pro potřeby biskupa nevyhovujícím stavem chrámu. Návrhem regotizační přestavby byl pověřen architekt August Prokop. Současně byl zřízen fond, který měl za cíl zajistit finanční prostředky.
Podoba chámu bez věží
V první fázi projektu se biskupství zabývalo myšlenkou dokončení stávající středověké věže. Návrh roku 1878 vypracoval Robert Onderka, jehož plán počítal se zvýšením pozdně gotické věže a jejím zakončením střechou ve tvaru helmice. K realizace však nakonec nedošlo a kapitula vyzvala stavitele Prokopa, aby přeložil svůj návrh. Roku 1884 představil Prokop svou koncepci, které dominovala mohutná věž umístěná v průčelí chrámu. Podobný směr přestavby prosazoval i Schmidtům návrh z roku 1885. Oba plány však pro svou nákladnost narážely na odpor brněnské kapituly.
Onderkův návrh
První fáze regotizačních prací, ještě podle Prokopových plánů, probíhala mezi lety 1889 - 1891. Jednalo se o úpravy presbyteria, mariánské kaple a sakristie. Další fázi, uskutečněnou mezi lety 1904 - 1905 předcházel Prokopův spor s biskupstvím ohledně koncepce věže. Prokopův záměr byl pro kapitulu nepřijatelný, a tak byla roku 1901 vypsána nová veřejná soutěž na podobu chrámu. Jejím vítězem se stal vídeňský architekt August Kirstein, jež navrhl dvě protilehlé věže umístěné blíže k chóru a zakončené pomocí dekorativních fiál. Stávající věž měla být naopak snížena a zakončena valbovou střechou.
Schmidtův návrh
Celý projekt regotizace skončil v období let 1906 - 1908 stavbou nového průčelí. Došlo k odstranění stávající barokní sochařské výzdoby a omítek. Ty nahradilo nové pozdněgotické průčelím s bohatou výzdobou a portikem ve tvaru lichoběžníku. Tímto získala katedrála svou konečnou podobu. Po dokončení přestavby následovala již jen rekonstrukce zbývajících částí chrámu.
Kirsteinův návrh
Zdroj:
BUDINSKÝ, Jan: diplomová práce, Přestavba chrámu sv. Petra a Pavla v Brně na přelomu 19. a 20. století
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama