Moravská vlajka

5. července 2014 v 15:30 | Tomáš |  Správa zemská
Každoročně na začátku léta propukají v souvislosti se svátkem sv. Cyrila a Metoděje bouřlivé diskuze ohledně podoby moravské vlajky. V médiích se vždy objeví stanoviska lidí, prezentovaná jako názory odborníků na heraldiku, historii či dokonce vexilologii. Následující text má čtenáře přivést k zamyšlení, zda oni samozvaní kritici nesledují svým postojem jen své osobní skrýté zájmy. Jelikož od roku 1948 neexistuje Morava, neexistuje oficiálně ani její prapor. Rovněž novodobá Česká republika Moravanům nikdy vlajku neudělila. Vychází se proto z historických skutečností. Lze říci, že existují dvě v zásadě rovnocenné varianty: žlutočervená a modrá.

Žlutočervená


Jde o žlutočervenou bikolóru v jejímž středu je umístěna žlutočerveně šachovaná orlice v modrém poli. Vychází z polepšeného moravského znaku z roku 1462. Dosavadní bíločerveně šachovaná orlice byla rozhodnutím císaře změněna na orlici žlutočervenou. Moravský zemský sněm však změnu nepřijal a nadále se užíval dřívější znak. O polepšenou verzi se začali moravští stavové opět zajímat až od konce 18. století. Když se roku 1848 sešel moravský zemský sněm, napsal profesor Alois Šembera článek, v němž se snažil dokázat, že pravý erb Markrabství moravského je žlutočervená orlice. Poslanci si tento názor osvojili a usnesli se při rokování o nové zemské Ústavě na článku 5 v tomto znění: "Země moravská podrží dosavadní erb svůj zemský, totiž orlici v pravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená." Ústava sice nikdy nevešla v platnost, ale ministerstvo vnitra požadavek roku 1849 potvrdilo. Červenožlutý prapor se oficiálně používal až do roku 1928, kdy vnikla Země moravskoslezská, ale i poté se spontánně užívaly zlatá a červená jako zemské barvy.
Jednoduchá žlutočervená bikolóra se ovšem shoduje s vlajkou Prahy i některých jiných měst. Moravská národní obec proto doplnila prapor odlišovacím prvkem v podobě moravské orlice. Ačkoli tento postup zvolilo při tvorbě státní vlajky i Slovensko či Chorvatsko, je tato varianta pod palbou kritiky některých odborníků na heraldiku a vexilologii. Namítají údajnou spojitost s moravskými Němci, rozpor s vexilologickými pravidly, Velkým státním znakem České republiky i znaky krajů. Argumentace poukazující na rozpor se současnou legislativní úpravou je směšná. V zákoně o státních symbolech není o Moravě ani slovo. Rovněž kraje, které popírají hranice historických zemí mohou být těžko dávány za vzor. Praha má shodou okolností stejnou vlajku, protože jí byl roku 1462 polepšen znak stejným rozhodnutím jako Moravě. Spojování žlutočervené varianty s Němci je podivné a připomíná strašení odsunutými sudetskými Němci. Nebo snad byla vláda na Moravě v letech 1462 nebo 1848 nebo za první republiky v rukou Němců?

Modrá


Jedná se o původní moravský znak - bíločervenou orlici v modrém poli, která vychází z historicky doloženého praporu užívaného moravskými markrabaty ve středověku. Na používání této varianty není nic špatného. Snad jen lze podotknout: proč používat prapor ze středověku, když existuje novější a heraldicky důstojnější verze.

Výhrady některých odborníků proti moravské vlajce s poukazem na chybějící oporu v zákoně, ahistoričnost či moravský separatismus lze chápat jako podkopávání moravské svébytnosti. Mezi kritiky vyvěšování moravské vlajky se objevují stále tytéž osoby, kterým se bohužel dostává nebývalé podpory ze strany médií. Není jediný důvod, proč by o podobě moravské vlajky měla rozhodovat úzká skupina lidí z nějakého ústavu. Kdo jim dal právo rozhodovat o správné podobě moravské vlajky? Tito lidé jen dovedně pracují s emocemi a touhou novinářů po senzaci či střetu názorů. Odhlédneme-li tedy od kouřové clony falešných argumentů, zjistíme, že nejenom že není mezi veřejností žádný zásadní rozpor ohledně podoby moravské vlajky, ale že není ani žádná síla, která by vyvěšování té či oné varianty praporu zakázala. Jelikož žádná moravská vlajka oficiálně neexistuje, může každý Moravan vyvěšovat svou vlajku v té podobě, která je mu nejbližší. Štvavé názory "odborníků" na tom mohou změnit asi tolik jako tento skromný příspěvek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kenny | 8. července 2014 v 19:26 | Reagovat

NEPRAVDY:

Moravský zemský sněm však změnu nepřijal (k tomuto tvrzení neexistuje žádný důkaz, zlato-červená orlice se objevuje již na přelomu 15. a 16. století i mimo Moravu)

Poslanci si tento názor osvojili (osvojení proběhlo již někdy po roce 1780, nebyl to vyloženě Šembera v roce 1848)

Ústava nikdy nevešla v platnost (následující ústava z roku 1850 v platnost vešla, paragraf o znaku a barvách zůstal podle roku 1848)

Červenožlutý prapor se oficiálně používal až do roku 1928 (také v roce 1945 a v 60. letech 20. století)

Moravská národní obec proto doplnila prapor odlišovacím prvkem v podobě moravské orlice (erb na bikolóře se objevoval již ke konci 19. století, ve 20. letech 20. století, a také po roce 1989 HSD-SMS)

2 promoravia | 12. července 2014 v 11:00 | Reagovat

[1]:
V zásadě s Vámi souhlasím, ale mám dvě poznámky:
Zemský sněm si polepšený znak v 15. století skutečně neosvojil a pokud se později vyskytovala žlutočervená varianta, šlo o velmi ojedinělé zobrazení.
Určité zjednodušení, aby čtenář nemusel pročítat sáhodlouhý text plný detailů, kterým stejně nebude bez znalosti souvislostí rozumět, bych nenazýval nepravdou.

3 kouba | Web | 1. září 2014 v 13:14 | Reagovat

Dobrý den,
na webu prodejce vlajek Alerion jsem našel v eshopu 2 různé moravské vlajky, víte jaký je rozdíl? první je na modrém poli, druhá na poli žluto-červeném

Děkuji

4 promoravia | 1. září 2014 v 14:48 | Reagovat

[3]:Jak jsem již uvedl v článku, modrý prapor s bíločerveně šachovanou orlicí je historicky starší. Byl užíván ve středověku moravskými markrabaty, např.: Joštem Lucemburským.
Žlutočervená varianta je novější, vychází z privilegia císaře Friedricha III. z roku 1462 a byla opětovně potvrzena moravským zemským sněmem v 19. století.
Jelikož oficiálně neexistuje Morava ani její insignie, nelze s určitostí říci, která varianta moravské vlajky je správná. Obě verze jsou v zásadě rovnocenné a každá má svá pro i proti.

5 kouba | 28. září 2014 v 9:39 | Reagovat

děkuji promoravia.

6 Karel Otokar | E-mail | 25. března 2015 v 14:14 | Reagovat

To máte pravdu, já jsem tam také našel vlajku vepřína odkud odebíráme s manželkou vepřové. A představte si! Úplně stejný problém! První je na modrém poli, druhá na poli žluto-červeném…

7 Jakub | E-mail | 24. srpna 2015 v 1:33 | Reagovat

Víte nezlobte se, ale bez ohledu na různá privilegia, v té či oné době udělená/potvrzená/nepotvrzená/přijatá/nepřijatá...
Zcela logicky, prapory(vlajky) sloužily vždy jako zjednodušení barev štítu a na nich vyobrazených heraldických figur.
Proto nerozumím tomu, proč v případě Čech logicky přijímáme bílo-červený prapor odvozený od barev figury a štítu (stříbrný/bílý lev v červeném poli), v případě Slezska černo-žlutý prapor (černá orlice ve zlatém poli)
ale pouze v případě Moravy se objevuje žluto-červený prapor sakra podle čeho?!
Ať už je moravská orlice stříbrná nebo polepšená (zlatá) a červeně šachovaná... v obou případech je v modrém poli! A tuto základní zemskou barvu najdeme obsaženou na žluto-červeném praporu kde?!
Jak potom takový prapor zastupuje štít a figuru?
Odpoveď je jednoduchá - nijak!
Proto se to vyřeší tím, že na vlajku přilepíme to, co má vlastně původně ve zjednodušeném provedení zastupovat - celý heraldický znak! Bravo! Tak jako tak špatně!!!  :D
Člověk nemusí být ani vexikolog aby ho trklo, že žluto-červená bikolóra najednou příliš Moravsky nepůsobí...
hlavně že sou podrovnávky na barácích, kapličky, boží muka a keramika dekorovány převážně modrou...
ALE OK, MY MORAVÁCI SME HOLT ŽLUTO-ČERVENÍ  :D

8 silva | 16. ledna 2018 v 12:05 | Reagovat

výroba vlajek bez konstrukce na míru a za velmi výhodných podmínek:

https://www.sarpet.cz/velkoplosny-tisk/vlajky-bez-konstrukce-101.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama