Staré Zámky u Líšně

2. září 2015 v 19:01 | Tomáš |  Velká Morava
Hradisko Staré Zámky se nachází severovýchodně od brněnské městské části Líšeň. Jádro někdejšího hradiště se rozkládá na skalnaté ostrožně nad potokem Říčka. Areál je tak přístupný jen po úzké šíji ze severozápadní strany. Centrální část tvoří trojúhelník o rozloze asi 4 ha, na který navazuje vějířovité předhradí o ploše 7 ha.


Lokalita byla osídlena člověkem již od konce mladší doby kamenné (5. tisíciletí př. n. l.). Největšího rozkvětu však Staré Zámky dosáhly v době velkomoravské. Slovanské osídlení se objevuje na přelomu 7. a 8. století. V 9. století byl ostroh opevněn mohutnou dřevohliněnou hradbou s čelní kamennou zdí. Hlavní vstup do areálu byl umístěn v nejužším místě plošiny. V nejvyšším bodu hradiště byl vybudován velmožský dvorec obehnaný palisádou. Součástí opevnění dvorce byla i vysoká dřevěná věž, která jistě poskytovala dobrý rozhled do okolí. Nález kamenů s maltou naznačuje existenci zděné stavby, snad kostelíku. V zadní části se nacházelo hospodářské zázemí s dílnami řemeslníků. Za šíjí se rozkládalo hustě obydlené vnitřní předhradí, jež bylo kamennou hradbou odděleno od rozsáhlého vnějšího předhradí, kde bylo objeveno kostrové pohřebiště. Opevnění druhého předhradí tvořil dodnes patrný sypaný val s příkopem.
Na rozdíl od hradisek na jihovýchodní Moravě, která tvořila srdce velkomoravské říše, byly Staré Zámky jen významné provinční centrum střežící cestu k železářským hutím v Moravském krasu. Na začátku 10. století postihl sídliště podobný osud jako ostatní velkomoravské hrady. Hradiště bylo dobyto a silně poškozeno ohněm, avšak osídlení přetrvalo a dokonce bylo částečně obnoveno opevnění. Až do konce 10. století tak byly Staré Zámky jedním z nejvýznamnějších sídlišť na Moravě. Konec nastal až okolo roku 1000, kdy bylo hradiště vypáleno, pravděpodobně vojskem českého knížete Boleslava II. Poslední obyvatelé místo opustili na počátku 11. století.
Správní centrum regionu se přesunulo na nedaleký přemyslovský hrad ve Starém Brně a lokalita upadla v zapomnění. Teprve v 19. století byl na místě bývalého hradiště vyklučen les a při orání byly nalezeny první historické artefakty. Systematický plošný výzkum se uskutečnil po roce 1948.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama